Причини емоційного вигорання

23 серпня 2022, 19:53
Причини емоційного вигорання

Чому варто знати причини емоційного вигорання

Синдром емоційного вигорання – вкрай актуальна для сучасної людини проблема. Аврали на роботі, проблеми в сім’ї, інформаційний тиск – причин, що викликають психічне виснаження, багато.

Чим відрізняється такий стан від звичайної перевтоми, які у нього симптоми, та які основні причини емоційного вигорання – ми розповімо в нашій сьогоднішній статті.

Емоційне вигорання: що це таке

Емоційне вигорання у різних проявах стало невід’ємною частиною життя сучасної дорослої зайнятої людини. Хронічна втома, дратівливість, апатія чи надмірне збудження, будучи наслідком професійної завантаженості, можуть у перспективі призвести до психічного розладу. Саме тому слід уважно поставитися до появи тривожних симптомів емоційного вигорання.

Причини емоційного вигорання

Звісно, стан спустошеності у людей з’явився, звичайно, не вчора. У широкий ужиток термін «емоційне вигорання» увійшов у другій половині XX століття завдяки американському психіатру Герберту Фрейденбергеру, який вивчав це явище. Вивчення синдрому тривали і пізніше, у результаті з’явилося загальне його визначення.

Зараз емоційним вигоранням називають фізичне та психологічне виснаження людини, що виникає в ході перенапруги у спілкуванні з людьми. Щоб більш детально дізнатися про емоційне вигорання, варто зробити лише один клік. Говорячи про синдром вигорання, мають на увазі професійну діяльність, що викликала хронічний стрес, який людина не може подолати, що відбивається не тільки на кар’єрі, а й на інших сферах її життя.

Причини емоційного вигорання

Причин, здатних викликати в людини емоційне вигорання досить багато, саме тому прийнято розділяти їх на зовнішні та внутрішні (психологічні).

Причини емоційного вигорання

Зовнішні причини емоційного вигорання:

 • збільшення трудового навантаження – дедлайни, стислий термін роботи над проектами, тривала заміна колег, ненормований робочий день, позапланова робота у вихідні;
 • монотонна, одноманітна діяльність, через яку будні стають безликими;
 • неможливість порозумітися з керівництвом (невирішені розбіжності, почуття вразливості, неконструктивна критика тощо);
 • роз’єднаність, напружені, токсичні відносини у колективі;
 • незадоволеність заробітною платою, відсутність премій, штрафи;
 • недолік чи повна відсутність мотивації, невдоволення розвитком кар’єри чи його відсутністю;
 • вимушена соціальна активність на роботі, на навчанні (особливо тяжка для закритих малотовариських людей);
 • відсутність підтримки та розуміння близьких, друзів.

Психологічний аспект завжди індивідуальний і залежить від особливостей особистості, однак можна виділити загальні причини емоційного вигорання:

 1. Сильно виражена емпатія, коли чужі переживання майже рівні чи перевершують за значимістю власні;
 2. Невпевненість у собі, страх висловити свою думку, відмінну від інших, прагнення підлаштуватися і бути «зручним».
 3. Психологічна закритість людини (інтроверсія) при соціально активній та комунікабельній діяльності.
 4. Перфекціонізм, через який людина віддає багато сил задля досягнення найкращого результату у своїй роботі, але найчастіше залишається незадоволеною собою.
 5. Звичка ототожнювати себе з роботою, «жити професією».
 6. Невміння правильно показувати свої емоції, насамперед негативні – страх, гнів, агресію, що нерідко призводить до конфліктів на роботі чи в сім’ї;
 7. Вікові кризи.
Поділитися:
Приєднуйтеся до нас:

Схожі статті

Всі статті

Популярні статті

Всі статті

Коментарі